Szlak Maryjny

W ramach projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu”  Instytut Dialogu Międzykulturowego zrealizował panoramy wirtualne, przedstawiające wybrane miejsca kultu Maryjnego na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji.

W 28 obiektach wykonano ponad 500 panoram sferycznych i 900 zdjęć detali, które stanowią atrakcyjną formę przekazu wizualnego.
Dostępne są wraz z narracją i opisami w pięciu językach (oprócz języka polskiego także słowacki, angielski, hiszpański, niemiecki oraz międzynarodowy język migowy).

Panoramy dostępne są pod adresem

www.szlak.maryjny.pl

 • Sanktuarium Matki Bożej "Myłoserdia Dweri" – "Brama Miłosierdzia" - Jarosław

  Sanktuarium Matki Bożej »Brama Miłosierdzia« w Jarosławiu jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym dla wiernych Kościoła greckokatolickiego (Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) w Polsce.

 • Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej - Dębowiec

  W dniu 19 września 1846 r. na górze wznoszącej się nad La Salette – w małej wiosce w Alpach Francuskich, dwojgu pastuszkom 11-letniemu Maksyminowi Giraud i 15-letniej Melanii Calvat objawiła się Matka Boża.

 • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Trzebinia

  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini należy do grupy najważniejszych ośrodków kultu Fatimskiej Pani w Polsce. Od lat 1950 roku odprawiane są w nim nabożeństwa fatimskie, na które przybywają wierni z wielu zakątków kraju.

 • Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej - Stara Wieś

  Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi należy do najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji przemyskiej i w Karpatach Polskich.

 • Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Jodłówka

  Jodłówka to wieś położona na Pogórzu Dynowskim, w dolinie potoków Jodłówka i Wólka, w woj. podkarpackim.

 • Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Wadowice

  Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
  „(…) tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło”. Te pamiętne słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami na wadowickim rynku w dniu 16 czerwca 1999 r. oddają więź, jaką łączyła Papieża Polaka z tym miastem.

 • Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei - Tuligłowy

  Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach jest jednym z najstarszych i ważniejszych maryjnych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji przemyskiej. Kult cudownego obrazu Matki Bożej Tuligłowskiej sięga początkami XIV wieku.

 • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Matki Bożej Hyżneńskiej - Hyżne

  Na jednym z malowniczych pagórków Pogórza Rzeszowskiego, w dolinie niewielkiej rzeki Tatyny, w kościółku w Hyżnem od ponad czterech wieków rozwija się nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej w jej łaskami słynącym wizerunku – Matki Bożej Hyżneńskiej. To tu, przez dziesiątki lat - jak zapisano w kronikach „ślepi, chromi i chorzy nabywali mocy”.

 • Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej - Borek Stary k. Rzeszowa

  Położone na jednym ze wzgórz Pogórza Dynowskiego sanktuarium maryjne w Borku Starym nazywane jest „Jasną Górą Różańcową”. „To miejsce jest sławne z powodu obrazu Matki Bożej i cudów od roku 1418” – zapisany tekst w języku łacińskim na jednej z tablic kościoła, podkreśla wielowiekowy kult Matki Bożej w tym świętym miejscu. Do sanktuarium w Borku Starym przybywają pielgrzymi z najdalszych zakątków Polski, aby w chwilach trudnych, szukać pocieszenia przed cudownym obrazem Matki Bożej Boreckiej.

 • Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach

  „Polecam wszystkich Matce Chrystusowej, która tu w pobliżu króluje, czyli gazduje i matkuje – w swoim sanktuarium ludźmierskim i w tej głębi Tatr na Rusinowej Polanie”.
  Jan Paweł II; Nowy Targ, 8 czerwca 1979 r.

 • Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego - Kalwaria Pacławska

  Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej jest najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym w archidiecezji przemyskiej. Ze względu na rozwijany w nim kult Męki Pańskiej, sanktuarium to nazywane jest często »Jerozolimą Wschodu« lub »Jerozolimą Podkarpacia«, zaś ze względu na kult cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej – »Jasną Górą Podkarpacia«

 • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Zakopane-Krzeptówki

  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem jest najważniejszym ośrodkiem kultu Pani Fatimskiej i jednym z najstarszych (po Turzy Śląskiej) sanktuarium fatimskim w Polsce. W ostatnich latach do sanktuarium tego pielgrzymuje ponad 1 mln osób z ponad 50 krajów świata.

 • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu jest jednym z najważniejszych maryjnych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji krakowskiej. To duchowa stolica Podhala – duchowa stolica górali. Od wieków przybywają tu wierni z Podhala i z najdalszych zakątków Polski, a także Słowacji i Węgier, aby przed cudowną figurą Gaździny Podhala szukać pocieszenia i prosić Maryję o Jej opiekę.

Script logo